FAQ
Czym jest program?
Harmony SEL to program rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych u dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Dzieci rozpoczynają pracę z programem od bardzo prostych zajęć, których celem jest poznawanie siebie nawzajem, dostrzeganie różnic między rówieśnikami, rozpoznawanie i nazywanie emocji. Program realizowany jest regularnie na zajęciach, które polegają na inicjowaniu krótkich dialogów i scenek między nauczycielem a dziećmi oraz między samymi rówieśnikami w grupach lub parach.
Jaka grupa wiekowa może wziąć udział w programie?
Program Harmony SEL został opracowany i przygotowany dla dzieci w wieku 3-12 lat. W tym roku wprowadzimy go wyłącznie w grupach przedszkolnych.
Czy program jest już realizowany?
Już ponad milion dzieci pracuje z programem w Stanach Zjednoczonych.
Jakie wsparcie otrzymają nauczyciele w ramach programu?
a. Każda placówka przystępująca do programu otrzyma polskojęzyczny pakiet Harmony SEL, który stanowi bazę do prowadzenia codziennych zajęć z dziećmi.
b. Każda osoba pracująca z programem może wziąć udział w szkoleniach online.
c. Każda osoba pracująca z programem ma możliwość bezpośredniego kontaktu z Konsultantem Oświatowym oraz poprzez korespondencję elektroniczną (adres e-mail: sanfordharmony@pwn.pl).
Czy odbędą się szkolenia dla nauczycieli?
Tak, w formie webinariów.
Co wchodzi w skład pakietu Harmony SEL?
a. 5 książek ze scenariuszami zabaw i ilustrowanymi historyjkami,
b. poradnik metodyczny z przykładami ćwiczeń,
c. książka z ćwiczeniami i zabawami na każdy dzień,
d. płyta CD z piosenkami,
e. 2 zestawy kart do rozmów i zabaw,
f. maskotka Zi.
Zestaw zapakowany jest w atrakcyjną walizkę.
Czy w materiałach występuje główny bohater?
Głównym bohaterem programu jest ufoludek Zi, który niespodziewanie ląduje na Ziemi i towarzyszy dzieciom w codziennych przygodach. Dzięki wspólnym doświadczeniom bohaterowie nawiązują dobre relacje, odkrywają podobieństwa i różnice międzyludzkie oraz uczą się rozróżniać emocje.
Kim jest Zi?
Zi to sympatyczny ufoludek i główny bohater programu, który chce zaprzyjaźnić się z dziećmi i poznawać wspólnie z nimi Ziemię.
Czy realizacja programu jest czasochłonna?
Nie, program ma elastyczną formę i już kilka minut dziennie wystarczy, aby rozwijać kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci. Gotowe materiały dydaktyczne ułatwiają pracę nauczyciela i uprzyjemniają przedszkolakom wspólnie spędzony czas. Dzieci bardzo lubią te zajęcia i cieszą się spotkaniami z Zi.
Po jakim czasie widoczne są efekty?
Już po kilku zajęciach widać efekty.
Jak mogę przystąpić do programu?
Aby przystąpić do programu, dyrektor placówki oraz każdy nauczyciel (lub inna osoba) planujący pracę z dziećmi powinien wypełnić i podpisać deklarację przystąpienia. Podpisane deklaracje należy przekazać naszemu Konsultantowi Oświatowemu lub przesłać skan na adres mailowy: bok.wsz@pwn.pl.
Gdzie znajdę deklarację przystąpienia do programu?
Deklaracje przystąpienia dostarczają do placówek Konsultanci Oświatowi.
Kiedy można przystąpić do programu?
Cykl programu przewidziany jest na cały rok. Do programu można przystąpić w dowolnym momencie i kontynuować pracę w kolejnym roku. Ze względu na elastyczną formę programu można go dostosowywać do indywidualnych potrzeb i wieku dzieci.
Czy trzeba zrealizować cały program w jednym roku?
Nie, pracę z programem można kontynuować w kolejnym roku przedszkolnym.
Czy udział w programie jest płatny?
Udział w programie i dostęp do materiałów jest całkowicie bezpłatny.
Czy za udział w programie otrzymuje się certyfikat?
Tak, każdy nauczyciel/osoba, pracujący/ca z programem otrzyma certyfikat zaświadczający o uczestnictwie w programie. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest wypełnienie krótkich ankiet ewaluacyjnych w trakcie pracy z programem.
Czy placówka uczestnicząca w programie otrzyma certyfikat?
Tak, placówka również otrzyma certyfikat.